Druk fleksograficzny – co to jest?

Druk fleksograficzny jest jedną z głównych technologii wykorzystywanych do etykietowania i znakowania. Technologia ta może być stosowana do druku na papierze, plastiku, folii, kartonie, polietylenie itp. Zastosowanie druku flexo jest bardzo korzystne ze względu na wysoką wydajność tej technologii.

Co to jest druk fleksograficzny?

Fleksografia jest rodzajem druku powierzchniowego, w którym środek barwiący jest nanoszony na powierzchnię za pomocą płyty drukarskiej. Jest on wykonany z elastycznego materiału zwanego płytą fleksograficzną. Metoda ta została wprowadzona do przemysłu prawie 100 lat temu. Stosuje się go do produkcji etykiet, naklejek, materiałów opakowaniowych i torebek foliowych. Technologia ta ma swoje własne cechy i zalety, które wyjaśniają popyt na tę metodę.

Druk fleksograficzny odnosi się do druku wysokiego, tzn. płyta drukująca znajduje się nad powierzchnią, na której drukowany jest wzór (kod kreskowy, logo, obraz). W tym przypadku elementy zaślepiające na płycie drukarskiej nie stykają się z podłożem. Metoda ta jest uważana za technicznie dość prostą, nie wymaga więc skomplikowanych i czasochłonnych procesów przygotowawczych. Za wynalazcę tej technologii uważa się Karla Holvego, ale wciąż nie ma jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Ta metoda była pierwotnie używana do nakładania obrazów na torby papierowe i inne materiały opakowaniowe.

Udostępnij: