Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykłe miejsce!
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to bardzo urozmaicony geograficznie region znajdujący się w południowej części Polski, położony (jak sama nazwa wskazuje) pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jego powierzchnia liczy ponad 2500 km2, co daje nam pas terenu o długości ok. 80 km. Każdego wybierającego kierunek Jura Krakowsko-Częstochowska atrakcje na pewno nie ominą.
Dlaczego Jura?
Piękno przyrody i niezwykle ciekawe ukształtowanie terenu, które można podziwiać w tej części kraju, zawdzięczamy m. in. licznym wapiennym ostańcom, które uformowały krajobraz tego rejonu w czasie trwania mezozoiku, a dokładnie jego jurajskiego okresu. Stąd nazwa – Jura.
Zamki i ich ruiny
Najbardziej chyba znaną atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest tzw. czerwony Szlak Orlich Gniazd. Ma on swój początek w Krakowie, wiedzie przez Ojcowski Park Narodowy i kończy się w Częstochowie. Na jego trasie spotkać można liczne zamki (lub ich ruiny), warownie, jak np. Zamek w Pieskowej Skale lub w Ogrodzieńcu. Szlak ten, jak i wiele innych znajdujących się na terenie wyżyny, można przebyć także rowerem.
Przyroda
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska obfituje w dużą ilość skał wapiennych, które tak wkomponowały się w otaczającą je zewsząd zieleń, że w wielu miejscach ich widok jest bardzo imponujący. Jako przykład można tu wskazać chociażby Maczugę Herkulesa czy skały Bramy Krakowskiej. Na terenie Jury istnieje także bardzo dużo malowniczych dolin, wąwozów oraz jaskiń (np. Grota Łokietka). Utworzono liczne rezerwaty przyrody (np. Dolina Kluczwody, Dolina Eliaszówki i inne). W temacie Jura Krakowsko-Częstochowska atrakcje przyrodnicze – na pewno nie wolno zapomnieć o Pustyni Błędowskiej będącej przecież ewenementem w skali Europy.
Sport i rekreacja
Podczas zwiedzania Jury Krakowsko-Częstochowską atrakcji nigdy nie może zabraknąć. Odnieść to należy nie tylko do turystyki, ale także sportu i wszelkiej rekreacji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy spacerów z kijkami nordic-walking, turystyki sakralnej (kapliczki, sanktuaria), rowerów, a nawet sportów ekstremalnych, takich jak wspinaczka (często uprawiana w dolinkach podkrakowskich). Ponadto, znaleźć tam można mnóstwo miejsc przyjaznych dzieciom. Pięknie zaadaptowane place zabaw, parki rozrywki, muzea. Jeśli chodzi o kulinaria, turyści na pewno nie pogardzą smakowitym pstrągiem ojcowskim i innymi specjałami regionu. Jura Krakowsko-Częstochowska to także idealne miejsce, by urządzić sobie piknik na łonie natury.