Pierwsze patenty w historii USA

Pierwsze państwo w Unii, pierwszy spis ludności i pierwszy patent: rok 1790 był wielkim rokiem.
31 lipca 1790 r. – zaledwie kilka miesięcy po utworzeniu struktury rządowej do obsługi patentów – rząd Stanów Zjednoczonych wydał swój pierwszy patent. Była to jedna z zaledwie trzech, które zostały wydane w tym roku, według Lucasa Reilly’ego dla Mental Floss . 

Te pierwsze trzy patenty dają fascynujący wgląd w to, co wynalazcy nowego narodu uważali za warte ochrony patentowej.

Potas i popiół perłowy

Pierwszy patent opatrzony jest pieczęcią Stanów Zjednoczonych i podpisem samego prezydenta Jerzego Waszyngtona, ale różni się od nowoczesnych patentów pod innymi względami – na przykład zaczyna się od pozdrowienia. „Zbyt wszystkich, do których przyjdą te Prezenty, Pozdrowienia”, zaczyna się.
Poza tym patent opisuje nowy proces wytwarzania popiołu potasowego i perłowego, opatentowany przez Samuela Hopkinsa z Filadelfii. „Potas i popiół perłowy były ważnymi składnikami produkcji szkła, porcelany, mydła i nawozów” — pisze Randy Alfred dla Wired . Jest to pierwsza ochrona patentowa w historii stanów.

Potas był również ważnym składnikiem saletry, która z kolei była składnikiem prochu – ważnej substancji w latach rewolucyjnych. Popiół perłowy, bardziej wyrafinowana wersja potażu, był również krótko używany jako środek do zakwaszania sody oczyszczonej, pisze blogerka historii żywności Sarah Lohman. Zostały wykonane przez spalenie drzew liściastych i moczenie popiołu. Nowy proces Hopkinsa, który polegał na ponownym spaleniu popiołów w piecu, pozwolił na wydobycie większej ilości potażu.  

Oba były ważne dla raczkującej Ameryki, pisze Henry M. Paynter dla University of Texas. Zapotrzebowanie na produkty było ogromne, a popiół drzewny był pod ręką, gdy osadnicy oczyszczali ziemię, często przez spalanie dużej liczby drzew. „Pionierzy ci szybko zdali sobie sprawę, że hałdy popiołów drzewnych, które produkowali, można zamienić na „czarne złoto” warte twardej gotówki”. Patent X000001, podpisany 31 lipca 1790 r. w Nowym Jorku. ( USPTO )

Produkcja świec

Jest niewiele dowodów na większość patentów z tego okresu. Jak podaje Reilly, pożar w 1836 r., w którym przechowywano patenty, zniszczył większość z nich. Nazywa się je patentami X i niewiele o nich wiadomo (chociaż X 0000001, patent na potaż, znajduje się w zbiorach Chicago Historical Society).
Drugi patent na X posiadał bostoński wytwórca świec Joseph Samuelson, związany z – szokująco – „produkcją świec”. Później, jak pisze Reilly, „pomógł wynaleźć ciągły knot”.

Świece były podstawową technologią we wczesnej Ameryce, ale były drogie. Większość domów w kolonialnej Wirginii „miała tylko dwa świeczniki”,  piszą  historycy Harold Gill i Lou Powers. Nawet w latach otaczających rewolucję świece były podstawową formą światła, a zatem ich koszt był stały – do tego stopnia, że ​​w 1784 r. Benjamin Franklin  napisał  satyryczny list, proponując coś podobnego do czasu letniego „aby zmniejszyć, jeśli to możliwe, koszt oświetlenia naszych mieszkań.”

Zautomatyzowany młyn do mąki

Według Reilly, automatyczny młyn do mąki Olivera Evansa działał „bez pomocy pracy ręcznej, z wyjątkiem wprawiania w ruch różnych maszyn”. „W swoim młynie w pobliżu Filadelfii Evans wynalazł serię maszyn, które ważyły, oczyszczały i  mieliły pszenicę” przed pakowaniem mąki do beczek,  pisze historyk Norman K. Risjord. „W dużej mierze dzięki innowacjom Evansa amerykańskie młyny mączne wiodły światu pod względem wydajności i produktywności do 1800 r.” – pisze.
Nieźle jak na pierwszy rok w kierunku ochrony patentowej.

Udostępnij: