Wyprawa w góry, tylko w odpowiednich butach.

Kto chociaż raz wybierał się w góry, ten wie, że wygodne buty trekkingowe to podstawa. Wiedzieli o tym już najstarsi zdobywcy szczytów. Nie mogą uwierać, tworzyć odcisków i obcierać. Jednego dnia muszą być w stanie przejść nawet 30 kilometrów. Najczęściej wybieranym rodzajem są buty trekkingowe wysokie, ale na szlakach można spotkać też użytkowników obuwia z niską cholewką.

Jaka wysokość jest idealna?

To zależy od rodzaju terenu, przez który chcemy przejść oraz naszych preferencji. Buty trekkingowe wysokie chronią kostkę przed skręceniem i otarciem podczas pokonywania kamienistych szlaków. Stabilizują staw skokowy i stopę, dzięki czemu nawet z ciężkim plecakiem, można pewnie stawiać kolejne kroki w trudnym terenie. Niskie buty wybierają osoby ceniące sobie większą elastyczność stawów. Najczęściej wybierane są na lżejsze trasy, gdzie nie ma już ryzyka kontuzji. Takie buty są też na ogół lżejsze, więc turyści chętniej wybierają je na lato.

Wybierając „trekingi”, często stawiamy na uniwersalność. Szukając butów trekkingowych wysokich lub niskich, stawiamy na jakość i długowieczność, a to zawsze idzie w parze z ceną. Wysokie buty mają tę przewagę, sprawdzą się na każdym szlaku, najbardziej kamienistym terenie i w każdą pogodę. W większości przypadków są nieprzemakalne i mają solidną, grubą podeszwę z odpowiednim bieżnikiem chroniącym przed poślizgnięciem. Przed kupnem dobrze jest się poradzić fachowców, poczytać opinie, spytać innych miłośników górskich szlaków, żeby później w środku wycieczki nie opatrywać bąbli na stopach.

Udostępnij: